Wie viel kostet das? |
In the next minute, you’ll be challenged to ask the price of something. |
First, let’s look at some examples. |
Karen Lee: Wie viel kostet ein Kaffee? |
Gundel Gundermann: Der Kaffee kostet ein Euro. |
Beathe Bauer: Wie viel kostet eine Wassermelone? |
Gundel Gundermann: Die Wassermelone kostet fünf Euro. |
Ben Lee: Wie viel kostet das? |
Gundel Gundermann: Das kostet zwei Euro. |
Let's practice! |
Du bist in einem Supermarkt. Frage nach dem Preis eines Produkts in deiner Nähe. |
Das kostet zwei Euro. |
Du bist in einem Café. Frage nach dem Preis für einen Kaffee. |
Der Kaffee kostet ein Euro. |
How did you do? |
You can consider this practice exercise successful if you were able to answer in the given time, completed a pattern with an item, and used the sentence pattern featured in this example. |
Karen Lee: Wie viel kostet ein Kaffee? |
Try this practice exercise again if you want to improve your fluency or skill in any of these areas. |
To learn more vocabulary and phrases, and see example sentences you can use in real-life situations, access our Can Do video series by clicking the link in the description! |
Comments
Hide